Pochówek zwierząt domowych – Godne pożegnanie
- Historia pochówku zwierząt
- Pochówek zwierząt domowych – Godne pożegnanie
- Pochówek zwierząt – wytyczne i przepisy
- Utylizacja w gabinecie weterynaryjnym - Zakład utylizacyjny
- Pochówek koni
- Pochówek zwierząt w porównaniu z pochówkiem człowieka
- Formy pochówku zwierząt
- Pochówek we własnym ogrodzie
- Pochówek na cmentarzu dla zwierząt
- Pochówek na cmentarzu ludzko-zwierzęcym
- Kremacja w krematorium dla zwierząt
- Pochówek zwierząt - pomniki i pamiątki
- Trumna dla zwierząt i pamiątki
- Pochówek zwierząt w okolicy - Profesjonalne kontakty
- Lokalizacja i dostępność
- Dalsze pytania i odpowiedzi dotyczące pochówku zwierząt
Historia pochówku zwierząt
Ceremonialny i rytualny pochówek zwierząt praktykowany jest od ponad 12 000 lat. Możliwe jest do do prześledzenia aż do najwcześniej udokumentowanego pochówku zwierząt na terenie dzisiejszego Izraela. Na długo przed tym jak koty i psy trzymane były w świecie zachodnim jako zwierzęta domowe, koty na Cyprze był udomowione i grzebane. W starożytnym Egipcie chowane były nie tylko koty, ale także inne zwierzęta uważane przez Egipcjan za święte. Później na terenach średniowiecznej Europy książęta chowali swoje psy i konie. Historia pokazuje nam, że miłość i uznanie ludzi dla ich wiernych czworonogów nie kończy się z ich śmiercią, a wręcz rozciąga poza nią.
Pochówek zwierząt domowych – Godne pożegnanie
W ciągu ostatnich 30 lat po raz kolejny doświadczyliśmy silnej zmiany społecznej. Zwierzaki są czymś znacznie więcej niż tylko zwierzętami gospodarczymi czy roboczymi. Stają się dobrymi przyjaciółmi i kochającymi członkami rodziny. Działania na rzecz ochrony praw zwierząt są rozwijane i czynią coraz większą różnicę. Zwierzęta, a zwłaszcza psy i konie są szkolone jako zwierzęta usługowe, terapeutyczne, przewodnicy, czyniąc tym samym ogromny wkład w społeczeństwo. Zwierzęta domowe i gospodarskie stają się ważną częścią naszego życia. Spędzamy z nimi swój czas, a one okazują nam swoją bezwarunkową lojalność i wybaczają błędy jakie popełniamy. Z tego powodu, dla wielu właścicieli zwierząt domowych szczególnie ważnym jest, aby ich podopieczni otrzymali godny pochówek, jak najdalej od zakładów utylizacyjnych.
Pochówek zwierząt – wytyczne i przepisy
Ciało zwierzęcia musi zostać pochowane lub zutylizowane natychmiast po jego śmierci – zgodnie z przepisami weterynaryjnymi. Jeśli zwierzę umiera w wyniku choroby, jego pochówek może zostać uniemożliwiony. W obydwu przypadkach działania powinny zostać podjęte niezwłocznie po śmierci zwierzęcia.
Utylizacja w gabinecie weterynaryjnym - Zakład utylizacyjny
Jeśli zwierzę zostało poddane eutanazji w gabinecie weterynaryjnym lub klinice, jego ciało podlega ustawie utylizacji zwłok zwierzęcych, chyba że właściciel zdecyduje się na pochówek. Zmarłe zwierzę zabierane jest z innymi zwierzętami i odpadami odzwierzęcymi, a następnie przekazywane do zakładu utylizacji. Tam jest spalane z innymi odpadami. Zmarłe zwierzęta gospodarskie podlegają z reguły obowiązkowemu usunięciu. Sposób ten jest zazwyczaj rzadko akceptowany, przynajmniej przez właścicieli zwierząt domowych, dlatego też wielu weterynarzy ściśle współpracuje z zakładami kremacji i/lub pochówku zwierząt.
Pochówek koni
Dzięki zwolnieniu z obowiązku usuwania produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego w przypadku koni i innych koniowatych, od 2017 roku w Niemczech oferowany jest również pochówek koni. Jeśli zdecydują się Państwo na pochówek koni, należy wypełnić wniosek o przyznanie zwolnienia na odbiór i kremację konia. Wniosek składa się do odpowiedniego urzędu weterynaryjnego. Z reguły właściciele zwierząt wspierani są w tym procesie przez swojego lekarza weterynarii lub wybraną przez nich firmę zajmującą się pochówkiem i/lub kremacją zwierząt.
Pochówek zwierząt w porównaniu z pochówkiem człowieka
Człowiek musi być pochowany. Zwierzę może być pochowane. W tym tkwi najważniejsza różnica.
- Dla wielu właścicieli zwierząt, pochówek pupila jest ostatecznym wyrazem miłości i przywiązania, a jednocześnie sposobem na poradzenie sobie z bólem po stracie. W przypadku pochówku człowieka, każdy zmarły bliski musi zostać pochowany, bez względu na osobiste i emocjonalne przywiązanie;
- Koszty pochówku człowieka są znacznie wyższe niż pochówek zwierzęcia
- Ludzie muszą być pochowani w wyznaczonych miejscach, nie mogą być chowani na własnym podwórku. Zwierzęta mogą być chowane we własnym ogrodzie, z nielicznymi wyjątkami;
- Po kremacji, prochy człowieka muszą być pochowane w kolumbarium, a prochy zwierzęcia mogą być w urnie w domu.
Formy pochówku zwierząt
Poradzenie sobie ze śmiercią nie jest łatwe dla nikogo, zwłaszcza gdy dotyczy to ukochanego członka rodziny. Wskazane jest więc wcześniejsze zajęcie się tą kwestią, aby później mieć czas na żałobę. Poniżej objaśniamy popularne formy pochówku zwierząt domowych.
Pochówek we własnym ogrodzie
Dzięki pochówkowi we własnym ogrodzie, zwierzę spoczywa w miejscu, w którym za życia czuło się komfortowo i bezpiecznie. Ta forma osobistego pożegnania często ma miejsce w niezakłóconym, spokojnym środowisku. Pochówek zwierzęcia nie wiąże się z żadnymi kosztami, ale ogród staje się miejscem pamięci. Ponadto grobu nie można przenieść w przypadku zmiany miejsca zamieszkania. Pochowanie konia na własnej ziemi jest zabronione, nawet jeśli dostępne jest miejsce. Warunkiem koniecznym do takiej formy pochówku zmarłego zwierzęcia jest oczywiście posiadanie własnego ogrodu. Dzierżawcy lub najmujący w zasadzie nie mogą chować zwierząt w przynależnym do posiadłości ogrodzie.
Pochówek na cmentarzu dla zwierząt
Jeśli właściciele zwierząt nie mają własnego ogrodu, lub nie chcą aby ich ogród stał się miejscem pochówku, innym rozwiązaniem jest pochówek na cmentarzu dla zwierząt. W Niemczech istnieje ponad 120 certyfikowanych cmentarzy dla zwierząt na których właściciele mogą złożyć swoich pupili. W Polsce póki co jest ich ponad 10. Usługa ta nie jest jednak darmowa, za grób trzeba płacić corocznie, a często okres kwaterowania wynosi co najmniej 5 lat. Do tego dochodzą koszty utrzymania grobu. Podobnie jak w przypadku pochówku we własnym ogrodzie, pomnik pozostanie już w tym miejscu.
Pochówek na cmentarzu ludzko-zwierzęcym
Dzięki pochówkowi na cmentarzy ludzko-zwierzęcym, właściciele mają możliwość pochowania pupili przy sobie, kiedy nadejdzie ich czas. W Niemczech istnieje tylko kilka takich cmentarzy, ale tendencja jest rosnąca. Wynika to z faktu, że coraz więcej właścicieli zwierząt wyraża zainteresowanie taką formą pochówku. W tym przypadku również obecne są koszty kwatery i utrzymania grobu. Na ten moment w Polsce żaden taki cmentarz nie powstał.
Kremacja w krematorium dla zwierząt
Alternatywą dla pochówku zwierzęcia jest jego kremacja. Krematoria dla zwierząt dzielimy na dwie kategorie: krematorium małych zwierząt i krematorium koni. W krematorium dla koni kremuje się właśnie konie, ale również osły i zebry, a w krematorium małych zwierząt np.: psy i koty. W przeciwieństwie do pochówku, prochy zwierzęta nie są związane z jednym miejscem. Właściciele sami mogą podjąć decyzję o tym gdzie i jak będą przechowywane. Może to być również w ich domu. W całym kraju zakłady pogrzebowe dla zwierząt oferują usługi nie ustępujące w jakości zakładom dla ludzi. Pomoc w przeżywaniu żałoby, indywidualne urny, możliwość pożegnania przed kremacją czy też wyjątkowe pamiątki to części takiej usługi odpowiadające na wyjątkowe potrzeby właściciela.
- Decydując się na indywidualną kremację, właściciele zwierząt mają do dyspozycji pełne spektrum usług związanych z pochówkiem zwierząt. Niezależnie od tego, czy chodzi o myszoskoczka czy labradora, każde zwierzę jest kremowane oddzielnie od innych zwierząt, dzięki czemu otrzymują Państwo tylko i wyłącznie prochy swojego zwierzątka, które następnie można umieścić w urnie lub w różnych pamiątkach
- W tzw. kremacji wspólnej zwierzę jest kremowane wraz z innymi zwierzętami, a prochy są następnie rozsypywane w specjalnie stworzonych miejscach pamięci. Te miejsca znajdują się pośród urokliwych ogrodów i zapewniają właścicielom zwierząt miejsce spokoju i pamięci.
- Przy kremacji podstawowej zmarłe zwierzęta otrzymują anonimową kremację. Ta niedroga odmiana pochówku zwierząt domowych zapewnia godne pożegnanie mimo ograniczonych środków finansowych. Zwierzęta domowe są kremowane razem z innymi zwierzętami, po czym prochy są rozrzucane na łonie natury i w ten sposób wracają do cyklu natury.
Pochówek zwierząt - pomniki i pamiątki
Dlaczego pomniki i pamiątki są tak ważne dla nas, ludzi? Zbyt często śmierć przychodzi niespodziewanie, a nawet gdy wiemy że się zbliża, bardzo trudno jest nam rozstać się z tym szczególnym członkiem rodziny. Żegnamy się nie tylko z jego ciałem, ale przede wszystkim z dobrym przyjacielem, słuchaczem i pocieszycielem. Pozostają nam ciepłe wspomnienia, którym nadajemy namacalną formę poprzez pomniki i pamiątki.
Trumna dla zwierząt i pamiątki
Czy to pudełko po butach dla zmarłego chomika małej siostry, czy drewniana trumna dla wiernego psa rodzinnego; układanie jest rytuałem, który nadaje pochówkowi w ziemi oficjalną oprawę i po raz kolejny odzwierciedla nasze oddanie. Umieszczenie samego ciała w ziemi to dla wielu właścicieli zwierząt za mało. Często do trumny wkłada się ulubioną zabawkę lub kocyk. Ten rytuał pomaga ludziom uporać się z żałobą i poradzić sobie ze śmiercią. Szczególnie dla dzieci jest to często pierwsze doświadczenie ze śmiercią i głębokim żalem. Pasmo futra lub odcisk łapy służy jako trwała pamiątka dla wielu właścicieli zwierząt domowych.
Pochówek zwierząt w okolicy - Profesjonalne kontakty
Podczas gdy ludzie gromadzą w ciągu swojego życia zdjęcia, ubrania, a także wszelkiego rodzaju akcesoria, zwierzęta odchodzą z naszego życia tak samo, jak znalazły się w naszym. W krematorium dla zwierząt można osobiście pożegnać się z ukochanym pupilem w pełnym szacunku otoczeniu i obserwować ten moment przez okno widokowe aż do rozpoczęcia kremacji. Jeśli brakuje Państwu sił, aby samodzielnie dokonać tych przygotowań lub pochować ukochane zwierzę we własnym ogrodzie, doświadczeni i empatyczni przedsiębiorcy pogrzebowi dla zwierząt są szczerze u Państwa boku. Właściciele zwierząt często nie znajdują w swoim prywatnym otoczeniu zrozumienia dla swojego żalu po stracie ukochanego pupila, przedsiębiorcy pogrzebowi zapewniają pocieszenie i siłę właśnie w tym trudnym czasie.
Lokalizacja i dostępność
Przedsiębiorcy pogrzebowi dla zwierząt domowych są do dyspozycji właścicieli zwierząt w całych Niemczech przez cały rok. W Polsce jest ich coraz więcej. Pochówek zwierząt nie jest zwykłą usługą; obcowanie z osobami pogrążonymi w żałobie wymaga empatii, której trudno jest nauczyć. Żałobnicy, którzy teraz szukają pogrzebu zwierząt domowych w pobliżu, również powinni mieć możliwość godnego pożegnania się z ukochanym pupilem i jednocześnie doświadczyć szczerego współczucia.
Dalsze pytania i odpowiedzi dotyczące pochówku zwierząt
- Jak długo trwa kremacja psa?
Czas trwania kremacji zależy przede wszystkim od wagi w ciele psa. Jeśli pies waży 60 kg, kremacja potrwa około 2 godzin.
- Jak długo trwa kremacja konia?
Czas trwania kremacji konia zależy zarówno od procentowej zawartości tłuszczu, jak i od wagi konia. Jeśli koń waży 600 kg, proces kremacji trwa około 5 godzin.
- Czy mogę pochować prochy we własnym ogrodzie?
Warunkiem pochowania urny we własnym ogrodzie jest to, że ogród jest własnością prywatną, a urna wykonana jest z materiału przyjaznego środowisku.
- Gdzie można znaleźć pocieszenie po śmierci zwierzaka?
Właściciele zwierząt mogą znaleźć pocieszenie na kanałach społecznościowych, w grupach zrzeszających pogrążonych w żałobie właścicieli zwierząt, a także na portalach pamięci, gdzie mogą stworzyć indywidualną stronę pamięci dla swojego zmarłego pupila i znaleźć wsparcie ze strony współczującej społeczności. Jeśli te sposoby nie przynoszą efektu, pomocna może okazać się poradnia telefoniczna lub porady ekspertów.