Pochować pupila we własnym ogrodzie czy wybrać godną alternatywę?
Pochować pupila we własnym ogrodzie czy wybrać godną alternatywę?
Pochówek w ziemi to wciąż najczęściej wybierana forma pochówku człowieka w naszej szerokości geograficznej. Każdy zapewne ma za sobą własne doświadczenia w tej płaszczyźnie, takie jak udział w pogrzebie. Nie jest zatem dziwny fakt, że wielu z nas właśnie w ten sposób chciałoby pochować swojego pupila.
Czy własny ogród jest odpowiednim miejscem spoczynku dla zwierząt, czy może czworonożny przyjaciel powinien spocząć na cmentarzu dla zwierząt? Ile może kosztować pochówek naszego pupila? Wiele pytań czeka na odpowiedź, kiedy nadchodzi czas pożegnania z wiernym towarzyszem.
Właściciele zwierząt, którzy zdecydowali się na pochówek w ziemi, ale nie posiadają własnego ogrodu są uzależnieni od terenów zewnętrznych, na których można dokonać pochówku. W takim przypadku, cmentarz dla zwierząt jest odpowiednim miejscem.
O tym, czy odpowiednim rozwiązaniem jest pochówek na cmentarzu dla zwierząt, czy pochówek we własnym ogrodzie decydują indywidualne odczucia. Obie decyzje mają swoje plusy i minusy.
Cmentarz dla zwierząt
Od otworzenia pierwszego cmentarza dla zwierząt w 1899 roku w Paryżu, ich liczba i forma bardzo się zmieniły. W samych Niemczech znajduje się obecnie około 120 cmentarzy, w Polsce oficjalnie zaś funkcjonuje ich 14. W każdej więc miejscowości powinno być możliwe znalezienie odpowiedniej firmy niosącej pomoc w organizacji ostatniego pożegnania pupila. Oczywiście jasne jest to, że oferty różnią się pomiędzy sobą. Ważne jest więc informowanie o swoich życzeniach oraz otrzymanie informacji o obowiązkach, jakie będą na nas ciążyć. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich:
- Gdzie mogę znaleźć cmentarz dla zwierząt?
- Jaki okres pochówku mogę wybrać (zazwyczaj jest to 3-5 lat).
- Co się stanie z miejscem pochówku, jeśli nie będę chciał przedłużyć kwatery ponad początkowo deklarowany czas?
- Ile kosztuje pochówek mojego zmarłego pupila?
- Jakie dodatkowe koszty mogą się pojawić? Na przykład:
- Odbiór zwierzątka z domu lub z gabinetu weterynaryjnego;
- Wykonanie projektu grobu zgodnie z wytycznymi;
- Utrzymanie grobu przez grabarza lub firmę zewnętrzną;
- Przedłużenie okresu pochówku po zakończenie pierwotnego okresu.
- Czy grób można odwiedzać w dowolnym momencie, czy też obowiązują godziny otwarcia?
- Czy cmentarz dla zwierząt jest zawsze dostępny, czy można przyjść w spokoju opłakiwać
i powiedzieć parę słów do przyjaciela, który odszedł?
Pochówek w ogrodzie
Pogrzebanie pupila we własnym ogrodzie daje nam większą swobodę przy aranżacji jego miejsca spoczynku. Ponadto, w każdej chwili możemy odwiedzić naszego przyjaciela. Jeśli właściciele zwierząt będą tak robić z wszystkimi swoimi czworonogami, powstanie mały cmentarzyk. O ile nie planujemy sprzedaży domu lub przebudowy ogrodu, taka bliskość zmarłych towarzyszy może nieść pocieszenie i ukojenie. Taki ogród z pewnością umożliwia utrzymanie emocjonalnej więzi odejściu przyjaciela. Tu drzewo z którego trzeba było ratować kota, tu krzew pod którym lubił siedzieć nasz pies.
Jeśli wybór miejsca spoczynku padnie na ogród, ważne są pewne kwestie:
- Czy taki pochówek jest możliwy w miejscu w którym mieszkamy? Zdecydowanie jest wskazane skonsultowanie tego z władzami, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Nikt z nas nie chciałby cofać pochówku
- Czy działka znajduje się na terenie ujęcia wody lub rezerwatu przyrody? Wtedy pochówek jest surowo zabroniony
- Czy ziemia w ogrodzie umożliwia samodzielne wykopania grobu, czy też potrzebna przy tym będzie pomoc z zewnątrz? Głębokość na jakiej powinien spocząć pupil powinna być na tyle duża, żeby nad nim było co najmniej 50 centymetrów ziemi. W ten sposób ograniczamy ryzyko na kontakt jego ciałka z innymi zwierzętami
- Czy będąc w żałobie, rodzina jest w stanie przygotować odpowiedni grób?
- Czy można lub czy powinno się włączać w ceremonie pochówku dzieci? Decyzję powinno podjąć się mając pod uwagę wiek dziecka, a także jego potrzeby w jego przeżyciu żałoby
- Czy grób zwierzęcia będzie miał wpływ na okoliczną roślinność?
- Czy coś, z czym chcesz pozostawić towarzysza w grobie jest szkodliwe dla środowiska?
= aby nie opóźniać procesu, w którym ciało towarzysza ulega rozpadowi, powinniśmy unikać owijania go w folie lub koce z włókien syntetycznych.
Niezależnie od tego, co podpowiada nam pogrążone w żałobie serce, wybór ostatniego miejsca spoczynku naszego przyjaciela powinien być dobrze przemyślany.